Anykščių rajono socialinių paslaugų centras neatlygintinai pristato maisto produktus, vaistus, bei kitas būtinąsias prekes vienišiems, senyvo amžiaus, neįgaliems, saviizoliacijoje esantiems asmenims pagal iš anksto telefonu suderintą pirkinių krepšelį bei užsakovo apmokėjimą. Koordinuojantis asmuo - Lina Repečkienė, skambinkite telefonu - 8 611 14294, rašykite elektroniniu paštu - lrepeckiene@socialinespaslaugos.lt

Ką pirmiausiai skaitėte naujame žurnalo „Aukštaitiškas formatas“ numeryje?

Dienos anekdotas

Iš direktoriaus kabineto darbininkai išneša didelę sofą... Sekretorė tuoj puola aiškintis su direktoriumi:
- Jūs ką? Mane atleidžiate?

Komentaras

Nuomonė:„Suprantama, kad nevalia skelbti žmonių pavardžių. Tai svarbu dėl duomenų apsaugos. Tačiau, jei dėl tos pačios duomenų apsaugos, nežinodami pavardžių kaimynai užsikrės nuo kaimyno, o ypač senyvo amžiaus žmonės, kuriems gali viskas baigtis mirtimi. Jei nors koks komentatorius žino, kas tie, kurie nesilaiko karantino arba kitaip nedrausmingi šiuo Lietuvai ir visam pasauliui sunkiu metu, bent aprašykite kiek įmanoma tiksliau tą pilietį, kuris gali nužudyti kitą. Čia pilietiškumas, čia jau viešas interesas, čia jau konstitucija."

Skaityti komentarus (1)

Troškūnų ir Viešintų seniūnijose turėtų atsirasti 50-60 vėjo elektrinių, kurios spiesis keturiuose parkuose. Jau registruotos keturios ,,tuščios“ bendrovės - ,,Troškūnų vėjas“, ,,Vašuokėnų vėjas“, ,,Surdegio vėjas“ ir ,,Raguvėlės vėjas“. Visoms šioms įmonėms vadovauja Inga Baronienė, visose įmonėse ji kol kas yra ir vienintelė darbuotoja. Keturių vėjo elektrinių parkų statybos gali kainuoti per 200 mln. eurų.
Į „Anykštos“ redakciją kreipėsi Troškūnų apylinkių gyventojai, tikindami, kad jiems įkyrėjo elektrinių statytojų skambučiai, kai už simbolinius pinigus prašoma pritarti elektrinių statybai.

 

Pasirašinėja preliminarias sutartis

Vėjo elektrines galima statyti tik tam tikrose teritorijose - jos nurodytos bendruosiuose rajonų planuose. Bet planų valdininkai negali ,,pripiešti“ kaip jiems gražiau ir patogiau - vėjo elektrinės gali būti statomos tik šalia aukštos elektros įtampos linijų. O per Anykščių rajoną praeina tik trys tokios linijos. Kita vertus, elektros linijų talpa yra ribota, į ją tiekti galima ne beribį elektros kiekį, tad - kas pirmesnis, tas gudresnis.
I.Baronienė ,,Anykštai“ aiškino, kad kol kas nėra sutarčių su investuotojais, tačiau, pasak jos, elektrinės bus statomos be europinės paramos, o elektra parduodama rinkos kainomis. Apytiksliai skaičiuojama, kad 1 MW elektrinės pastatymas kainuoja 1 mln. eurų, 2 MW - 2 mln. ir t.t. Šiuolaikinės vėjo elektrinės gali būti iki 4 MW. Tad teoriškai į Troškūnų ir Viešintų seniūnijų elektrines gali būti investuota per 200 mln. eurų.

Bendruomenė gaus paramą

Į ,,Anykštos“ redakciją kreipėsi Troškūnų seniūnijos gyventojas, sakydamas, kad įkyrėjo I.Baronienės skambučiai. Pasak vyro, UAB ,,Troškūnų vėjas“, UAB,,Vašuokėnų vėjas“, UAB ,,Surdegio vėjas“ ir UAB ,,Raguvėlės vėjas“ direktorė jam skambino aštuonis kartus, prašydama parašo ir už jį siūlydama pradžioje 100, o paskui 150 eurų. Troškūniečio žemės sklypas yra vienos iš planuojamų elektrinių apsauginėje zonoje, o jis nepageidauja, kad netoli jo sklypo būtų statoma elektrinė. Troškūniečio teigimu, įkyraus dėmesio sulaukia toli gražu ne jis vienintelis.  
Tačiau I.Baronienė ,,Anykštai“ dėstė, kad ji nėra ,,užsiciklinusi“ dėl konkrečių elektrinių vietų. Priminsime, jog ūkininkai, išnuomoję žemės sklypus elektrinių statyboms, gauna dideles ir stabilias pajamas. Teigiama, kad ūkininkas už vieną jo žemėje atsiradusią elektrinę per metus gali tikėtis gauti iki 5 tūkst. eurų.  Gretimų sklypų savininkams elektrinių statytojai moka tik simbolines vienkartines išmokas.
,,Anykšta“ kalbino Troškūnų ir Viešintų seniūnijų darbuotojus bei šių seniūnijų gyventojus. Panašu, kad didesnio pasipriešinimo elektrinių parkams šiose seniūnijose nebus.
I.Baronienė džiaugėsi, kad užmezgė gerus santykius su Viešintų bendruomenės pirmininku Vytu Mykolu Zaikausku. Viešintų bendruomenei elektrinių statytojai žada finansinę paramą - konkrečią sumą nuo kiekvienos seniūnijos teritorijoje atsiradusios elektrinės. Todėl pats bendruomenės pirmininkas yra suinteresuotas, kad pridygtų seniūnijoje elektrinių. ,,Mano supratimu, gerokai didesnė bėda televizijos bokšto skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė nei elektrinės. Juolab kad tos elektrinės bus statomas atokiau nuo gyvenamųjų namų“, - ,,Anykštai“ sakė V.M.Zaikauskas.
,,Pagal mūsų etiką - net neplanuojame elektrinių arčiau nei 500 metrų nuo gyvenamųjų namų. Tarp pačių elektrinių - 800 - 1000 -1300 metrų atstumai“, - ,,Anykštai“ sakė I.Baronienė.

Dalis ūkininkų atsisakė stabilių pajamų

Kelias preliminarias žemės nuomos elektrinių statybai sutartis sudarė ir Anykščių rajono tarybos narys, ,,valstietis“, Surdegio bendruomenės pirmininkas Raimondas Balsys. Jis ,,Anykštai“ dėstė, kad  iš esmės yra už žaliąją energetiką, tačiau taip pat neslėpė, kad jeigu kas planuotų elektrinę statyti už kilometro nuo jo namų, taptų gerokai mažiau ,,žalias“.  ,,Žemės sklypai, kuriuos išnuomosiu, yra toli nuo gyvenamųjų teritorijų. Šios elektrinės tikrai niekam nemaišys“, - tvirtino R.Balsys. Beje, tikėtina, kad R.Balsys ir kaip Surdegio bendruomenės pirmininkas iš elektrinių turės naudos. Pasak Troškūnų seniūno Antano Jankausko, Troškūnų bendruomenei elektrinių statytojai paramos nežada, seniūnas svarstė, jog galbūt dėl paramos vedamos kalbos su mažesnių seniūnijos gyvenviečių bendruomenėmis. Viena tokių galėtų būti ir Surdegio bendruomenė.

Staškūniškyje - patinė situacija

Priminsime, jog vėjo elektrines Anykščių rajone išgarsino Staškūniškio projekto vystytojas Audrius Čypas. Staškūniškio elektrinių parko detaliojo plano pristatyme dalyvavo vienintelis klausytojas, ūkininkas, kuris nuomos žemę elektrinių statyboms. O žmonės, net ir tie, prie kurių namų vos už 400-500 metrų planuojamos statyti galingos elektrinės, apie būsimąjį projektą sužinojo jau po viešo detaliojo plano svarstymo ir poveikio aplinkai atlikimo.
Staškūniškiečiai, kurių sklypai patenka į apsauginę zoną, nelinkę pasirašyti sutikimų. Staškūniškio bendruomenės pirmininkė Ernesta Kličienė ,,Anykštai“ sakė, jog bendruomenė toliau bando gintis, rašo valstybinėms institucijoms raštus, prašo toje pačioje Kurklių seniūnijoje gyvenančio Anykščių rajono vicemero Dainiaus Žiogelio pagalbos. ,,A.Čypas reikalauja, kad Staškūniškio bendruomenė priimtų finansinę paramą. Paskambinau D.Žiogeliui, pasakiau, kad mus spaudžia, tai spėkit, ką jis padarė?  Ogi iškart paskambino A.Čypui ir jį perspėjo“, - ,,Anykštai“ sakė Staškūniškio bendruomenės pirmininkė E.Kličienė.
D.Žiogelis ,,Anykštai“ sakė, kad ,,yra girdėjęs, jog viena įmonė ruošiasi statyti elektrines Troškūnų ir Viešintų seniūnijose“. Kalbėdamas apie Staškūniškio elektrinių parką, D.Žiogelis aiškino: ,,Kiek žinau, nebe 15, o 9 ar 10 elektrinių bus. /.../Reikia rasti aukso vidurį. Jie traukiasi nuo gyventojų, nors teisiškai gal ir neprivalėtų“,  - ,,Anykštai“ apie Staškūniškio elektrinių parką sakė Anykščių rajono vicemeras.
Tuo tarpu E.Kličienė dėstė, kad niekur niekas nesitraukia - pagal pirminius planus artimiausia gyvenamajam namui elektrinė taip ir lieka nepajudinta, o elektrinių skaičius mažinamas dėl ribotų elektros linijos pralaidumo galimybių.      
Beje, ir Staškūniškio elektrinių parko administravimui yra įkurta ,,tuščia“ įmonė – UAB,,Anykščių vėjas“. Vilniuje, daugiabutyje, registruotos įmonės direktorius Knud Erik Andersen.

Keturi ,,vėjai“ ėjo kitu keliu

Visų ,,keturių vėjų“ direktorė I.Baronienė ,,Anykštai“ aiškino, kad ir poveikio aplinkai vertinimą, ir detaliųjų planų visuomenei pristatymą atliks tik tuomet, kai bus sutarta su gyventojais.
,,Neturime tikslo provokuoti gyventojų. Atvirkščiai, stengiamės nesukelti žmonių pasipriešinimo, nepabloginti jiems gyvenimo sąlygų“, -  aiškino I.Baronienė. ,,Vėjų“ direktorė neslėpė, kad Staškūniškio investuotojai padarė neigiamą įtaką visų vėjo elektrinių statytojų įvaizdžiui.  
Beje, keli Troškūnų ir Viešintų seniūnijų ūkininkai atsisakė pelningų sutarčių su ,,vėjais“ ir žemės sklypų elektrinių statyboms neišnuomojo.

Vidmantas ŠMIGELSKAS
vidmantas.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • paklauskit

  Nuoroda

  kiek kavarskieciams atpigo elektra ir kaip apsviecia miestel, uztvanka ,juk kiek zadeta buvo o tik pingu tekejimas i viena kesene ir jokios naudos zmonems ,net prieiti nebegali prie upes tame ruoze,taip ir cia bus zmonems jokios naudos tik kazkam i kesene bires,tai ,panasiau tik pinigu plovimas ir makaronu kabinimas,nebetikiu jokiais pranasais ,lygiai,kaip ir su vandeniu ,kai ivede ,taryba tik kelia mokescius zmonems ir sau atlyginimus ir gyvenimas gereja tik ,ne zmonems o jiems

  Prieš 2 mėnesių
 • jo

  atsakymas į: paklauskit Nuoroda

  brangs elektra del jegainiu ,cia biznis geras

  Prieš 2 mėnesių
 • Kad

  Nuoroda

  Mažai moka tu eurų, sakikim metam mokėtų bent po 10 gabalų sutikčiau kad mano kieme Baronienė ragus pastatytu

  Prieš 2 mėnesių
 • Nuoroda

  "Reike" rašomas su ia

  Prieš 2 mėnesių
 • Dainius

  Nuoroda

  Bukumas ..zmonems nieko nereike ....bet euru reike...

  Prieš 2 mėnesių
 • Giliau pasidomėjus

  Nuoroda

  Jei laikomasi visų saugos reikalavimų ir sanitarinių normų, kurios yra nustatytos reglamentuose, šios vėjo elektrinės pavojaus nesudaro. O jos nuo Troškūnų miestelio bus statomos ganėtinai toli. Manau kad įmonė, norinti vykdyti tokį projektą, turėtu padiskutuoti su esama bendruomene. Straipsnio žurnalistinis pavadinimas buvo tiesiog gazdinantis. Turiu paneigti kai kuriuos savo komentarus.

  Prieš 2 mėnesių
 • To na

  Nuoroda

  O ką apie tai jums gydytojas Gustas kalba? Kaip gydotės?

  Prieš 2 mėnesių
 • To na

  atsakymas į: To na Nuoroda

  Deja ne Lietuvoj gyvenu

  Prieš 2 mėnesių
 • Na

  Nuoroda

  Dirbu prie pat netoli yra pastatytos 5 tokie ir jokio garso labai nėra nebespankit jus

  Prieš 2 mėnesių
 • Geriausia

  Nuoroda

  Viena laido kištuko galo prijungti prie liežuvio, o kita įkišti į sūbine tai skristi kaip raketanereiks jokio traukinio

  Prieš 2 mėnesių
Įkelti daugiau