Kurį tekstą pirmiausiai perskaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Parduotuvėje:
– Kokia čia dešra „Paršelio džiaugsmas“?
– Labai gera kalakutienos dešra! – atsako pardavėjas.
– Tai kodėl toks pavadinimas?
– Todėl, kad paršelis džiaugėsi, jog ne jį papjovė.

Komentaras

M.Fergizienė:„Covid 19 nepikta liga, tik labai gyventojai įbauginti. Serga tūkstančiai, o miršta mažai. Anykščiuose per 2020 m. mirė 543 asmenys, iš jų nuo Corona -19 tik 12, tai yra vienas per mėnesį. Palyginimui reikia pažymėti, kad per 2020 m gimė 123 būsimi rajono gyventojai."

Skaityti komentarus (8)

Verslo konsultantas, buvęs UAB,,Jarimpeksas“ bei Anykščių vyrų krepšinio komandos savininkas Rimas JASIŪNAS dėsto, kad apie mūsų miestą ir rajoną kalba todėl, kad jam skauda. Jis vis balsuoja už permainas ir vis nusivilia. ,,Dabartinė valdžios komanda, regis, jaučiasi taip, lyg jau viską būtų nuveikę. K.Tubį nuvertėme, postus pasidalijome, o darbai patys pasidarys...“ - 2019-uosius metus savotišku Anykščių rajono bevaldystės laikotarpiu įvardijo R.Jasiūnas.

 

- Kalbate, jog Anykščių rajonas išgyvena sąstingį. Kokios, Jūsų nuomone, to sąstingio priežastys?

- Mano manymu, pagrindinė priežastis – nėra stipraus lyderio, kuris iškeltų aukštesnius tikslus ir visus labiau įtrauktų į procesą. Panagrinėkim esamą situaciją: valdančioji koalicija, bent jau aritmetiškai, yra stipri, bet ji ,,vaivorykštinė“, iš keturių jėgų suklijuota. Tokiu atveju reikia labai stipraus, gerai išreikšto lyderio, kuris turėtų visus suvaldyti.Visi remiasi koalicine sutartimi, kolektyviniu nutarimu, bet rezultatų nėra. Valdžios komanda groja kaip nesuderintas muzikos instrumentas. Kodėl? Merui Sigučiui Obelevičiui ryškiai trūksta lyderystės, stinga vadybos ir verslo pagrindų. Antrasis rajono žmogus, vicemeras Dainius Žiogelis, turi noro ir energijos, bet jam galbūt reikia laiko, kad perprastų ir suprastų rajono valdymo ir administravimo subtilybes. Administracijos direktorė Ligita Kuliešaitė - visiškai be patirties, dar ir komunikavimo – nulis. Neturiu informacijos, ar administracijos direktorė yra susipažinusi, bendravusi, nuvykusi į savivaldybės valdomas įmones. Viskas silpna. Patarėjai ... Dalio Vaigino patirtis nelabai išnaudojama, o kitos dvi patarėjos nelabai ką ir gali patarti. Iš ko galima sulaukti patarimų verslo, ūkiniais klausimais?

- Konservatorius Sigutis Obelevičius Anykščių rajonui vadovauja jau trečiąją kadenciją. Ankstesnėse jo kadencijose vicemeru dirbo kitas socialdemokratas Donatas Krikštaponis, kuris kuravo ūkinius klausimus. Dabar yra blogiau, nes D.Žiogelis negali atlikti to darbo, kurį darė D.Krikštaponis?

- D.Krikštaponiui dirbant vicemeru, administracijos direktoriumi buvo socialdemokratas Vilius Juodelis. D.Krikštaponio - V.Juodelio duetas galėjo lengvai išspręsti ūkinius klausimus. Dabar jeigu D.Žiogelis imasi iniciatyvos - jis eina į administracijos direktoriaus lauką...Ūkinės veiklos, pagal pareigybines nuostatas, turėtų imtis administracijos direktorius. Bet panašu, kad niekas iniciatyvų nesiiima. Vėl gaila prarasto laiko. Jau tuo metu, kai Lietuva tapo nepriklausoma, Anykščiai turėjo gerą startinį potencialą. Ir jau tada Anykščiai buvo traukos centras. Atrodo, jog lyg ir turime nemažai visko, bet galėjome turėti žymiai daugiau.

- Kitaip tariant, vicemero veiklai, jo iniciatyvoms trukdo ,,negerai sukritusios kortos“?

- D.Žiogelis galėtų būti lyderiu. Bet svarbiausi žaidėjai turėtų būti meras ir administracijos direktorius ir būtent pastarasis turėtų kontroliuoti rajono ūkinius reikalus. D.Žiogelio paskyrimas administracijos direktoriumi, manau, galėjo būti geresnis pasirinkimas, bet nugalėjo partiniai reikalai. Esant tokiai situacijai, galima dirbti, bet reikia geresnio susikalbėjimo tarp mero, administracijos direktorės ir vicemero.
Žiūrint į perspektyvą, D.Žiogelio socialdemokratams reikėtų išlįsti iš konservatorių šešėlio: arba griežčiau imtis iniciatyvos, arba pasitraukti į opoziciją. Kad ir dėl A.Gervinsko – gal vertėtų išsakyti atskirą poziciją ir vieną kartą nutraukti ,,raganų medžiokles“, pamirštant partines priklausomybes ir ambicijas, o vertinant kompetencijas ir rajono vystymosi galimybes.

- Į opoziciją pasitraukti nėra sunku, bet norisi valgyti...

- Koalicija sudaryta iš keturių politinių jėgų. Ji yra perteklinė. Saugūs yra tik konservatoriai, nes jie yra prie tiesiogiai išrinkto mero. Visi dengiasi bendru sutarimu. Net ne savo frakcijos nuomone, o bendru sutarimu. Kolūkis.... Keturi apylygiai partneriai. Sakote, ir D.Žiogelis todėl netriukšmaus, kad bijo būti išmestas iš koalicijos. Taip. Bet jeigu iki rinkimų visi draugiškai nieko nedarys, visi bus nurašyti ir vėl atsiras kažkoks komitetas. Trūks kažkam kantrybė ir bandys vėl tapti jų atsvara...
Ne pirmą kartą šiame interviu keliu klausimą, jog neaišku, kas valdo rajoną. Ar gali man kas nors paaiškinti, kas generuoja idėjas, kas darbuotojams kelia motyvacinius klausimus? Prie A.Gervinsko labai daug dirbo pats A.Gervinskas. Nieko nereikia išradinėti, nereikia sugalvoti kažko nežemiško, reikia pasiimti tai, kas jau seniai sukurta ir sėkmingai naudojama. Prisimenu, kaip buvo su biokatilinėm - važiavo į Austriją semtis patirties, sakiau - geriau Utenon nuvažiuokit...

- Gal per greit norite esminių pokyčių. Į savivaldybės administraciją grižo Mantas Vaičiulevičius, Daiva Gasiūnienė. Architektūros ir urbanistikos skyriui vėl pradėjusi vadovauti D.Gasiūnienė Anykščių ,,grožį“ aptvarkė. Liko mažiau šviečiančių valdiškų pastatų...

- Man atrodo, kol kas daromi tik minimalūs dalykai. Daivos surįžimas labai svarbus Anykščiams, tai yra gerai... Bet aš neįsvaizduoju gerai veikiančios struktūros be lyderystės Kaip meras gali sau leisti dar ir mokytojauti? Kokio velnio ten lindot, jeigu negalite ar nenorite dirbti? Aš nelendu į valdžią, nes galvoju, kad man neužteks kompetencijos. Noriu, kad būtų sprendimai. Tegul dalis jų mažiau vykę, bet sprendimai...

- Netrukus iš darbo turėtų būti atleistas UAB ,,Anykščių vandenys“ direktorius A.Gervinskas. Norit sprendimų - bus sprendimas.

- Kalbant apie A.Gervinską, aš keliu klausimą - kas didesnis kolaborantas - ar tas, kuris buvo komiteto koordinatoriumi (žinant K.Tubio charakterį - A.Gervinskas neturėjo pasirinkimo), ar S.Obelevičius, kuris ketverius metus kartu su K.Tubiu valdė rajoną? Kodėl S.Obelevičius praleido progą pabūti principingas, kai liberalai pasitraukė? Kodėl jis tylėjo, kai K.Tubis pradėjo visiems kapoti galvas? Nesigirdėjo jo niekur... O ,,vyšnią ant torto“ jis padėjo sausio 28 dieną, kai K.Tubį nušalino nuo mero pareigų: jis turėjo tikrai užtektinai laiko biudžeto koregavimui. Jeigu jau toks principingas, tai galėjo biudžetą pertvarkyti kaip reikia. Pats biudžetą pateikė, patys nubalsavo, o dabar sako - koks K.Tubis blogas, nes turime tokį biudžetą, su kuriuo negalime dirbti. Man kyla natūralus pyktis – nagrinėjant, teikiant ir tvirtinant biudžetą pritrūko principingumo, o dabar savo principingumą bandoma demonstruoti. Visi iš dabartinės valdančiosios koalicijos gali A.Gervinskui turėti šiek tiek pykčio, bet gaila ir nebegalima mėtytis žmonėmis. Ne tiek daug jų, turinčių administracinio darbo patirties, noro ir kompetencijos, yra. Vandentiekio projektai, kuriuos atlieka UAB ,,Anykščių vandenys“, yra ne verslo, o socialiniai projektai. Juos turi dotuoti pati savivaldybė. Kokie A.Gervinsko pasirinkimai? Jis gali jų nedaryti? Bet tie projektai patvirtinti rajono tarybos sprendimais, jis neturi teisės nepaklusti tarybai. Tad jis arba turi gauti lėšų iš rajono biudžeto, arba kelti vandens kainą.

- Ką manote apie idėją visus akcentus dėti į turizmą, tikintis, kad Anykščiai gyvens iš turizmo?

- Galima ir iš turizmo...Tačiau tada bandykime ieškoti analogų, pavyzdžių. Imkime tuos pačius Druskininkus, nors ir nuvalkiota idėja. Lietuvai tampant nepriklausoma, Druskininkai gal turėjo kiek aukštesnį reitingą nei Anykščiai, bet nežymiai. Jie turizmą išvystė. O mes gal net dešimtadalio infrastruktūros neturime, ką turi Druskininkai.
Turim vieną sėkmingai dirbantį SPA centrą, kodėl jų nėra dar penkių? Kaip Druskininkuose. Juk SPA lygiai taip pat kuria darbo vietas, kaip ir gamyba: pritraukia daug žmonių, atsiranda ir antrinis vartojimas. Tačiau norint, kad atsirastų tie SPA centrai, turi kažkas dirbti. Natūraliai jie neatsiras, šiek tiek dirbtinai juos turime atvaryti. Tačiau norint šito pasiekti, reikia besąlygiškai plėtoti turistinę infrastruktūrą. Jeigu pradėjome dirbti su dviračių takais, varykim toliau, projektuokim, stenkimės pasiekti, kad jie apraizgytų visus Anykščius, visas lankytinas vietas. Turime siauruką. Jeigu jau nebegalime to geležinkelio išlaikyti, tai sumažinkim, optimizuokim. Pasidarykim trasą nuo Anykščių iki Rubikių. Iš dviejų blogybių išsirinkime mažesnę.

- Pusė žmonių gyvena rajone, turizmas bus orientuotas į miestą. O kuo užsiimti kaimiečiams?

- Čia visos Lietuvos problema. Jeigu Anykščiai įgautų didesnį svorį - pritraukų ir miestelių gyventojus. Kaip ir Vilnius ,,nusiurbia“ pusę Lietuvos, ir į sostinę važiuoja žmonės iš visos šalies. Įsivaizduoju, kad ir čia būtų tas pats. Kiekviename miestelyje infrastruktūros nesukursi, nesame tokie turtingi.

- Ar Anykščiuose matote potencialių lyderių, kurie dabar nedalyvauja politikoje, bet galėtų jos sėkmingai imtis? Kada tokių lyderių, dabar ar prieš dešimt metų, buvo daugiau?

- Dabar yra sunkiau. Lyderių mažėja. Dalyvauti politikoje yra iššūkis, nes - nori nenori - tampi viešu žmogumi. Ne kiekvienas gali ir nori tą viešumą atlaikyti. Internetas, komentarai.. Dalis šito labai bijo, nes paskui apie save sužinos labai daug, ko nenorėjo girdėti. Kai nebuvo socialinių tinklų, komentarų portaluose, buvo lengviau eiti į politiką. Žymiai lengviau. Tada negaudavai tiek negatyvo. Dabar lyderis bet kuriuo atveju turi suprasti, kad gaus mažiausiai 50 procentų neigiamos informacijos, kuria reikės pasidalyti ir su artimais žmonėmis. Nuo to nusišalinti labai sunku. Daug kas sako - aš komentarų neskaitau, nė velnio - skaito, tik pasislėpę.

- Manote, kad jauniems ankstesnių kartų Anykščių politikams - Sauliui Nefui, Dariui Gudeliui, Aidui Giliui - būtų buvusi svarbi komentatorių nuomonė? Ar juos socialiniai tinklai būtų atbaidę nuo politikos?

-Ne. Nemanau, kad būtų atbaidę.

- Kuris iš buvusių Anykščių lyderių galėtų meru būti ir šiais laikais?

- Pirmoje eilėje, manau, norėdamas būti vadovu - turi turėti lyderystės bruožų. Antroje vietoje - kompetencijos. Išskirčiau D.Gudelį - stiprus lyderis, turintis gerų idėjų, galintis paveikti kitus. S.Nefo minusas - neverslininkiškai greitas noras padaryti visus laimingus statant dujines katilines...
Ir A.Gervinską vertinkime teisingai. Kultūros rūmų renovacija, bibliotekos statybos, Kairiojo Šventosios kranto projektas, kiti infrastruktūros sutvarkymo darbai atsirado per tą trijų metų A.Gervinsko valdymo laikotarpį, jam dirbant kartu su D.Gasiūniene.

- Jums neatrodo, kad, bėgant metams, ypač meru tapus K.Tubiui, formuluotė ,,paveikti kitus“, įgavo kitokį atspalvį? S.Nefas, D.Gudelis ar net ir Leonas Alesionka kitus galėjo paveikti savo idėjomis, savo charizma. Paskui imtasi kitus veikti jėga?

- K.Tubis visiškai iškrenta iš konteksto, prieštarauja bet kokiam mano supratimui ir apie politiką, ir apie valdymą. Jokios motyvacijos, kolektyvinio darbo. Nesiskaitymas su žmonėmis... Buvo aišku, kad anksčiau ar vėliau prieisime liepto galą. Nors gatvių gal jis per savo kadenciją išasfaltavo ir daugiausia, bet prarado kolektyvo pasitikėjimą, įnešė baimę. Blogai buvo nuo pat jo darbo pradžios, nors ir aš už jį balsavau, buvau už pokyčius... Buvau K.Tubio rinkėjas, o per šiuos rinkimus balsavau už S.Obelevičių, nes iš dviejų blogybių, mano nuomone, mažesnė buvo dabartinis meras.

- K.Tubio valdžioje neliko, tačiau anykštėnai, regis, ir toliau bijo ar bent privengia kalbėti apie kylančias problemas. Buitiniu lygmeniu paburba, bet viešai išsakyti kritiką valdžiai privengia. Kaip manote, kodėl?

- Mažas kraštas, niekas nenori kažkam užlipt ant ,,mazolio“. Mano išsakytos mintys nebus visiems malonios. S.Obelevičių gerbiu kaip mokslininką, matyt, jis yra nuostabus pedagogas. Ir fizinio darbo nevengia: jis, matyt, ir iš darbo grįžęs žemę kasa, turi Traupyje botanikos sodą. Bet man svarbiau Anykščių interesai, o ne noras įtikti S.Obelevičiui. Prie žmonių baimių, manau, ir K.Tubis prisidėjo, bet buvo jų ir anksčiau. Mažam miestelyje visi bijo: vienas bijo darbą prarasti, kitas bijo prarasti įtaką, trečias bijo pažeisti kito interesus, kad paskui pats nenukentėtų. ,,Švogerių“ kraštelis... bet kažkam reikia kalbėti. Man atrodo, kad mūsų krašte galima pasiekti daugiau nei dabar pasiekiama.
Baigdamas sveikinu visus „Anykštos“ skaitytojus su 2020-aisiais metais, linkiu būti pilietiškais, savo krašto patriotais, kviečiu drąsiau diskutuoti ir aptarti rajono aktualijas, o rajono valdžiai linkiu gerų ir išmintingų sprendimų.

Verslininkas Rimas Jasiūnas mano, jog tiesiogiai išrinktas meras yra absoliučiai saugus, todėl gali nesiimti iniciatyvų, o koalicijos partneriai – per daug nesaugūs. Dėl šių priežasčių būdingiausias dabartinės rajono tarybos bruožas yra konformizmas.

Vidmantas ŠMIGELSKAS
vidmantas.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • Rimai

  Nuoroda

  Patylėk geriau .. verslininkas- bankrutavęs.nebepatarinek geriau..

  Prieš metus
 • to to realybė

  Nuoroda

  gal padiskutuokime. Pasakykite kur grįžti jauniems žmonėms ar į Anykščius. Jeigu čia nėra darbo,o jei ir atsiranda tai konkursus kas laimi ar neaišku? Tai gal norite,kad imtų bedarbio pašalpas. Emigrantai kiek suveža eurų arba atvykę kiek palieka maksimoje,norfoje ir t.t. Gerbkime tuos,kurie dar yra pasilikę,kad ir pensiinio amž.,o ką veikti jaunimui? Nieko nenoriu įžeisti,bet tokia realybė..

  Prieš metus
 • Adas

  atsakymas į: to to realybė Nuoroda

  Jaunimas kuris neranda cia darbo neras ir kitur. Esu jaunas, mano draugai jauni, ir visi kas su galvom turi darbo i valias, ir dar kitiem pasiulyt gali. Tad verkt, kad nera darbo maziausiai reiktu.

  Prieš metus
 • jo

  atsakymas į: Adas Nuoroda

  ne i ta tema papuolei,komentarai apie Jesiuno mintis

  Prieš metus
 • Verta

  atsakymas į: to to realybė Nuoroda

  Į biblioteką, pažadinti ir modernių idėjų įpūsti

  Prieš metus
 • Diskisijai

  Nuoroda

  Geras “Ažupiečio” komentarasJei komentuojat tai komentuokit straipsnį ir iš esmės,o ne R.Jasiūno verslo ir sporto pasiekimus.Šiaip manau staipsnis laku ir vietoj.

  Prieš metus
 • Jonas

  Nuoroda

  Anykščiai pradėjo važiuoti žemyn po Anykščių vyno nevykusio privatizavimo. Reikėjo surasti normalesnius savininkus - tai nebuvo lengva, bet tai, gal būt, būtų padėję.
  O dabartinės investuotojų paieškos yra laiko gaišimas - Anykščiuose nebėra kvalifikuotų darbininkų. Kas norės investuoti - turės atsivežti savo darbininkus.

  Prieš metus
 • Ryžike

  Nuoroda

  Susenęs ...o buvo visai nieko ir pinigingas ir gražus.

  Prieš metus
 • Patarejas ?

  Nuoroda

  Jei toks asas su patarimais ,kažkaip Idomu ,kad bisnis bankrutavo ,o kašioru komanda su juodziais irgi kažkaip dingo.Ar tik ne i politika lenda,ponas ,ten lengvi pinigai .

  Prieš metus
 • Teisingiausi žodžiai apie komunistas Tubį

  Nuoroda

  Tubis visiškai iškrenta iš konteksto, prieštarauja bet kokiam mano supratimui ir apie politiką, ir apie valdymą. Jokios motyvacijos, kolektyvinio darbo. Nesiskaitymas su žmonėmis... Buvo aišku, kad anksčiau ar vėliau prieisime liepto galą.

  Prieš metus
Įkelti daugiau