Kurį tekstą pirmiausiai perskaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Į darbą atėjo naujas skyriaus vadovas. Apžiūrėjo savo naująjį kabinetą ir pasikvietė savo pavaduotojus kartu parūkyti. Rūkomajame vadovas skėlė anekdotą. Visi juokiasi išskyrus vieną.
- Ei, visiems juokinga, o kodėl tau ne?
- Aš ne iš jūsų skyriaus.

Komentaras

Barbora:„Tikrai būtų įdomu išgirsti, kokią Anykščių biudžeto dalį dengia SPA.
ir dar..., vis dėlto, keli Anykštėnai ten gydėsi? Reikalausime reabilitologų, kad rašytų siuntimus į šią Sveikatos priežiūros įstaigą."

Skaityti komentarus (7)

Ūkininkas Gintaras Girniukaitis šalies valdžiai pateikė siūlymus, susijusius su žemės ūkiu. Elektroniniu paštu jo siūlymai išsiųsti Žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui, taip pat finansų ministrei Gintarei Skaistei ir konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui.

   •    Dėl kurui taikomo valstybės akcizo.
Siūlymas: nesijimti drastiško akcizo panaikinimo, nei 2021 m., nei 2024 m. O vietoj to, pasirinkti visiems tinkama proporcingą metodą, kuomet akcizas būtų pririštas prie “Standartinės produkcijos vertės (VED).
Paaiškinimas: Kuro akcizo panaikinimas visiems ūkiams, taip pat ekologiniams turėtu didelių neigiamų pasėkmių. Tačiau jeigu mes prisirištume prie VED išlaikytume pusiausvyrą, pvz:
    Ved:
4000-8000 – 100% taikomas akcizas;
8000-20000 – 85% taikomas akzicas;
20000-50000 – 70% taikomas akzicas;
50000-100000 – 50% taikomas akzicas;
100000 ir daugiau 0 % taikomas akzicas;
        Kadangi Europa ir visas pasaulis siekia žaliojo kurso, tuomet ūkiams kurių valdoje yra daugiau kaip 50% ekologinių laukų nepriklausomai nuo ploto būtų taikomas 100% akcizas. Tokia schema leistu nežlugti smulkiesiems, o didesnisu mokeščius patirtų stambieji ūkininkai, bendrovės, bet jie ir taip turi didžiulius pelnus bei pajamas.

•    Dėl deklaruojamų pievų, kuomet jas deklaruoja žemės savininkai nevykdantys žemės ūkio veiklos.

Turime didžiulę problemą, kuomet žemės savininkai, paveldėtojai turėdami žemės, ją neišnuomoja ūkininkams, o patys ją deklaruoja, nusmulkina bei gauna išmokas, kurių suma yra 1Ha – 187 eur. Jokios produkcijos šie asmenys nekuria, ko pasekoje neprisideda prie šalies BVP didinimo. Siūlau, tokiems asmenims, kurie deklaruoja patys (pievas) mokėti, tik pagrindinę išmoką, kuri 2020 m. yra 68,20 eur už 1 ha. Šie asmenys negautu išmokų už pirmuosius ha, žalinimo išmokų, išmokos jaunajam ūkininkui. To pasekoje, nebūtų švaistomi pinigai ne ūkininkams.  Jie būtų suinteresuoti, turimas žemes išnuomoti, kas sąlygotu didesnį BVP kurimą šalyje.

•    Dėl pvm tarifo ūkininko užaugintai, perdirbtai bei realizuojamai produkcijai.

Kaip žinome šiai dienai PVM visoms prekės yra 21%. Mano siūlymas būtų, ūkininkam, kurie patys užaugina, perdirba bei realizuoja SAVO produkcija, ar pagal partnerystes iš kolėgos ūkininko. Taikyti parduodant maisto produktams 5% pvm tarifą. Kodėl to reikia. Jeigu pasiektume šį tisklą, galėtume daug geriau konkuruoti su parduotuvėmis, kas leistų ekologiškos, kaimiškai užaugintos produkcijos kainą padaryti mažesnę nei parduotuvėje esančios kombinatų produkcijos. Šis tarifas būtų taikomas išskirtinai ūkininkams, ar ŽŪB bendrovėms atsakingai prižūrint institucijoms, kad tokie kaip UAB Agaras ar Utenos mėsa nepiknaudžiautų ūkininkams suteikta privilėgija. Mintis aiški, ją tik reikia teisiškai įvilkti.

•    Dėl mėšlo laikymo, panaudojimo laukuose.

Norime ar nenorime, bet ateis laikas kuomet mėšlo kratyti senovyniu būdu ant laukų nebebus galima. Mano siūlymas yra suteikti ūkiams, kurių SGV (Sąlyginis gyvulio vienetas) yra virš 50 galimybę gauti 80% paramą mėšlo granuliavimo įrangai įsigyti. Turime galvoti apie mėšlo perdirbimą jam dar esant ūkio teritorijoje, bei kuo saugesnį jo realizavimą laukuose, tausojant aplinką, bet neprarandat efektyvumo.   

•    Dėl žemės savininkų, kurie neatlygintinai leidžia naudotis savo nuosavybe turima žeme, tačiau ją patys deklaruoja, o daugeliu atveju, net ir gauna žymėto dyzelino.

Neturiu statistikos, tačiau yra nemažai plotų, kuriuos dirba nemokamai ūkininkai, o juos deklaruoja žemės savininkai taip gaudami dideles išmokas, žalią akcizinį kurą. Šioje vietoj turime įdėti saugiklius, kad asmuo deklaruodamas pasėlius, ar dirbamą žemę ją ištikrųjų ir dirbtų, gautu priklausančias išmokas. Galim rištis prie Ūkininko pažymėjimo. Šioje vietoje reikėtų pamastyti, o netgi galima ir kreiptis minčių į ūkininkų bendruomenę per socialinius tinklus. Saugiklius sugalvoti tikrai įmanoma.

•    Dėl saulės elektrinės.

Galėtume pasaulyje būti pirmi pagal ūkiose, turimas saulės elektrines, o ne pirmi pagal covid – 19 sergamumą. Ši mintis yra ateities mintis. Bet manau po 10 metų Lietuvoje 50% traktorių bus elektriniai. Jeigu dabar pradėtume ruošis, dėti pamatus Saulės elektrinėms priklausomai nuo ūkio dydžio bei elektros reikalingumo ateityje sukurtume didžiulę jėga konkurencijoje dėl produkcijos. Mintis yra kompensuoti ūkiams nuo 50-80% reikiamos elektrinės. Šioje vietoje reikėtu su profesionaliais asmenimi pasikonsultuoti, kiek traktoriui dabartinėmis žiniomis gali reikti Kw energijos. Na sakykime dabar mašina nuvažiuoja 500 km pilnai pakrauta elektros. Baterijai pakrauti reikalingas toks ir toks energijos kiekis. Profesoriai galėtų išskaičiuoti, kiek vienas trakorius 160 AG sunaudotų elektros energijos 1 ha suarti remiantis nuvažiuotos mašinos suanudota energija, čia savaime suprantama reikia įvertinti jėgą sunaudojamą ariant.

•    Dėl įvežtinės mėsos produkcijos iš Lenkijos.

Turime didelę problemą dėl atvežamos nelegalios mėsos iš lenkijos, kuomet nėra mokamas PVM, mokeščiai, bei atvežama produkcija (jautiena, kiauliena) yra antrarūšė, o čia realizuojama kaip Lietuviška. Turiu asmeninį pv.z kuomet draugas turi 3 kavines, bei perka jautieną iš Lenkijos neoficialiai moka po 3,8 eur už 1 kg. Taigi turi būti sugalvojamas stiprus kontrolės mechanizmas maitinimo įstaigoms, baudos perkantiems tokią produkciją, tam, kad kuo labiau vartotume savo produkciją. Taip pat ir mėsos ženklinimo, jos kilmės istorija. Kad žmogus nusipirkęs Maximoje jautienos žinotų, ką perką, ar tai karviena nustekenta, ar ekologiška, ar neekologišką mėsinių galvijų mėsa.

•    Dėl tiesioginių išmokų dydžio.

Reikalinga atlikti nuodugnų tyrimą, kokias tiesiogines išmokas gauna Lenkijos, Vokietyjos, Austrijos ūkininkai. Turiu galvoje ne remtis jų šalių statistika, bet esant galimybei tiesiogiai nuvykti į tam tikras šalis pas vietinius ūkininkus ir prašyti parodyti pajamas susijusias su tiesioginėmis išmokomis. Daugeliu atveju statistiniai duomenys neatitinka realaus fakto, kaip kad yra Lietuvoje, kuomet tikrieji Lietuvos ūkininkai gauna 125 eur už 1 ha tiesioginių išmokų, o ES asmenys yra informuojami mūsų statistikų, kad mes gauname arti 200 eur. Atlikę analizę turime rasti kelių, siųsti atitinkamus stiprius žmones įtikinti ES, jog negali būti tokia takoskira, kuomet LT gauna 125 eur, o Austrija 300 eur. Ne prezidentas, turi vykti derėtis. O surasti aktyvius, protingus ūkininkus, kurie kartu su Ministru, sąjungų vadovais iki 10 asmenų grupės, nuvyktų į ES derėtis dėl tinkamų Tiesioginių išmokų.

-ANYKŠTA

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • valdas Mikenas

  Nuoroda

  Saunuolis uz iniciatyva!

  Prieš 3 savaičių
 • Kaimo hapas

  Nuoroda

  Tegul šunauja superka Lietuvos žemes ukui elektrinius traktorius ir nebereiks dyzelino kompensuot ukininkams- o jeigu neturi bidžiatas is ko nupirkti - santvarka tegu parduoda Briuselui...!!!

  Prieš mėnesį
 • jonas

  Nuoroda

  Anot M. Karlono, didžiausią įtaką gandrų populiacijai daro pramoninis ūkininkavimas, taip vadinamos ekologinės dykumos, monokultūrų laukai ir agrochemijos naudojimas. „Gandras juose nieko neras, nes juose niekas ir negyvena. Todėl tik buveinių įvairovė ir mozaikinis kraštovaizdis yra tinkamas daugeliui rūšių“, – kalbėjo ornitologas.

  Prieš mėnesį
 • Juozas

  Nuoroda

  GIRNIUKAITI NEGI NEZINAI kad ES PRIORITETAS mazi seimos ukiai ir aplinkosauga o ne gamyba, o kaip smulkiesiams kurtis jei Lietuvoje jeigu VISUS MILIJONUS UKIAMS MODERNIZUOTI susislave stambieji zemvaldziai o dabar jau nori atimti ir tiesiogines ismokas is smulkiuju deklaruotoju ir taip naikinti Lietuvos kaima.Stambieji zemvaldziai su starkeviciumi zu ministtru prekyje 2010 metais noredami sunaikinti smulkiuosius deklaruotjus prieme nuostata kad zeme blogos agrarines bukles jei zmogus nelaiko gyvuliu nors pievu laukas idialiai priziurimas- argi tai neabsurdas ir savivale- tai tik parodo zemvaldziu goduma sazines neturejima...ir ES taisykliu nepaisyma nors ES moka ismokas ir nustato taisykles visiems zemes savininkams

  Prieš mėnesį
 • ULBA smulkusis ukininkas

  Nuoroda

  Pirmiausia,gerbemas žurnaliste,prieš spauzdinant reikėjo duoti papusti į alkotesteri šem žemgrobiui ar nėra apsvaiges nuo alchagolio,kad taip sapalioja.Jis nerašo,kad Lenkijoje labai daug smulkiu ukininku,jis nerašo kad Lenkjoje žemvaldžiai turėdami daugiau kaip tris šimtus ha,nagauna europinės paramos.Jis nerašo,kad Lietuvoje yra antikonstitucinis istatimas,leidžentis žeme užgrobti žemgrobems pirmumo teise,todėl Lietuvoje smulkieji ukininkai labiausiai naikinami iš europos sajungos šaliu.Jis nerašo,kad Lietuvoje smulkieji ukininkai faktiškai negauna jokios europos paramos/

  Prieš mėnesį
 • Ūkininkėlis

  Nuoroda

  Šiaip tai gerų tavo pamąstymų yra dėl kuro ir kitų , na o dėl elektrinių traktorių, tai stipriai pasvaigai, kadangi taip žaidžiant, gamta tikrai nepasigailėtų , o gal ir vidurį laukų kukuotum baterijai išsikrovus.

  Prieš mėnesį
 • X6

  atsakymas į: Ūkininkėlis Nuoroda

  Henytė irgi turėjo gerų pamastymų, dėl mūsų įstatymų, bet nuo to visiems nusispjaut ant jo nuomonės, taip pat ir ant šio nesusipratusio ūkininko.

  Prieš mėnesį
 • As

  Nuoroda

  Aš tai parduociau teliokus ir nuspirkcia svarky.Buc suvirintojas ir galėčiau virint ,be skydelio ,nes pripratis verkti.Tik svarsciku reiks dirbt,o šių dienų ūkininkai patys mažai dirba....

  Prieš mėnesį
 • Liudininkas

  Nuoroda

  Nesuprantu,kodėl didieji ūmininkai yra tokie gopšūs.Išmokos jiems tik iir jiems.Už žemės nuomą pinigų mokėti nenori,nori gauti viską pusvelčiui.Tręšia laukus tonomis,purškia,nuodija gamtą.Žemei pailsėti neleidžia,nepalikdami pūdymų.Pjaunamose pievose gyvybė išlieka,negalite visko išnaikinti.Oras gaivesnis nuo jūsų chemijos.Atsipeikėkit,pradėkit tausoti mūsų žemę.Ir taip jūsų mokestinė našta mažesnė nei visų kitų mokėtojų.

  Prieš mėnesį
 • Žemes ukis

  Nuoroda

  LIETUVA, jeigu musu ES parlamente butu dauguma-ES sugriutu per metus!!! BET NIEKUOMET TO NEDALEIS PATI EUROPA... TAIP IR SU ŽEMES UKIU-KAIP NUSPRES ES, TAIP IR BUS-NIEKO ČIA LIETUVA NEPADARYS IR TAI TIK I NAUDA LIETUVOS ŽEMES UKUI IR TAŠKAS,

  Prieš mėnesį
Įkelti daugiau