Kurį tekstą pirmiausiai perskaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Sūnus prašo tėvo:
– Ar galėtum man šiam vakarui paskolinti mašiną?
Tėvas sūnui:
– O tai kam tau tada kojos?
– Viena stabdžiams spausti, kita – greičio pedalui.

Komentaras

Sveikuolis:„Toks karantinas, koks yra dabar- ne karantinas, o tik karantino imitacija. Juk masiškai žmonės nesilaiko reikalavimų tiek Anykščių rajone, tiek visoj Lietuvoj. Vaidinama, kad laikomasi saugaus atstumo, o prekybos centruose po darbo, savaitgaliais ar prieš šventes žmonių minios, pirkėjai lipa ant galvų vieni kitiem. Judėjimas tarp savivaldybių ribojamas, o keliuose pilna mašinų, reikia ar nereikia važinėjama, stengiamasi prasmukti pro postus. Kaukių devėjimas- tikras anekdotas. Kam ant kaklo nusmukę, kas rankoj laiko, vienartinės kaukės nešiojamos šimtus kartų- jos pajuodę, prakaituotos, smirdančios. Draudžiama būriuotis, švęsti, bendrauti žmonėms iš skirtingų ūkių, o renkamasi, baliavojama, nepaisoma jokių draudimų. Karantiną reikia pratęsti, bet sugriežtinti. Ir jokių nuolaidų pažeidėjams- jokių įspėjimų, pagąsdinimų, sumažintų baudų. Kiek įstatyme numatyta., tiek ir bausti."

Skaityti komentarus (1)

Paskutiniame praėjusių metų posėdyje Anykščių rajono taryba priėmė sprendimą Anykščių rajone plėtoti religinį turizmą. Juk ir patys anykštėnai Anykščius linkę vadinti „bažnytkaimiu“, todėl sprendimas buvo priimtas be jokių diskusijų. O kam dar diskutuoti apie tai, kas ir taip visiems aišku?


Tikėtina, kad jau šiemet Anykščius užplūs pirmieji piligrimai, kurių ryžto aplankyti mūsų kraštą neužgesins koronaviruso pandemija. Tikintieji - drąsūs žmonės. Juk ir Lietuvos katalikų bažnyčia, net sugriežtinus karantiną ir vis dar esant sudėtingai epidemiologinei situacijai, nusprendė atnaujinti pamaldas, dalyvaujant tikintiesiems. Atnaujinti pamaldas ketinama jau nuo sausio 11 dienos. Žadama, kad bažnyčioje vienam žmogui teks ne mažiau kaip 10 kvadratinių metrų, bus išlaikomas dviejų metrų atstumas tarp žmonių, jie privalės dėvėti kaukes.
Tiesa, pamaldų atnaujinimo su tikinčiaisiais pagrįstumu suabejojo teisninkai ir Lietuvos katalikų bažnyčiai teko savo sumanymų atsisakyti.
Anykščių rajono savivaldybė, panašu, religiniam turizmui pernelyg nesiruošė ir sprendimą priėmė, ko gero, spontaniškai. Verta prisiminti vieną praėjusių metų Anykščių rajono tarybos posėdžių, kuriame vos neuždrausta prekyba Vilniaus gatvėje. Tokiu atveju, jį priėmus, per Anykščių Šv. Mato bažnyčioje vykstančius atlaidus būtų nebegalėję vykti vadinamieji kermošiai, kuriuose prekiaujama šventais „abrozdėliais“, rožančiais ir, be abejo, kermošiniais saldainiais. Laimei, itin dideliu įžvalgumu suspindėjo Anykščių rajono tarybos narė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Renata Gudonienė, ir toks neapdairus sprendimas nebuvo priimtas. Jei visgi būtų įvykę priešingai, piligrimams, ko gero, tai būtų visai nepatikę.
Religinio turizmo entuziastai, be abejo, būriais lankysis Anykščių Šv.Mato bažnyčios bokšte įrengtoje apžvalgos aikštelėje, todėl iš jų svarbu „nulupti“, kaip sakoma, kuo didesnį pinigėlį. Kalbant apie šį momentą, už įžvalgumą reikėtų pagirti Anykščių menų centro direktorių Tomą Tuskenį. Jo dėka pernai Anykščių rajono taryba pabrangino bilietus už apsilankymą bokšto apžvalgos aikštelėje, o nurodomi argumentai buvo daugiau nei įtikinami: „Bažnyčios bokšto apžvalgos aikštelės aptarnavimas ir įranga reikalauja vis daugiau žmogiškųjų ir finansinių resursų: lankytojai gali ne tik užkopti į bokšto apžvalgos aikštelę bei apžvelgti Anykščių panoramą, bet aplankyti ir pačią bažnyčią bei šventorių, susipažinti su šimtametės bažnyčios istorija, jos meno kūriniais“.
Šiemet Anykščių rajono Garbės piliečio vardą reikėtų suteikti anykštėnui Gerimantui Kaklauskui, kuris religinio turizmo kraštą papildė išskirtiniu eksponatu - Anykščių Šv.Mato bažnyčios šventoriuje atkastu istoriniu varpu. Tokių bažnytinių varpų, anot istorikų, Lietuvoje išlikę labai mažai, tad jis gali tapti pirmuoju Anykščių religijos muziejaus eksponatu. O kodėl tokio muziejaus Anykščiuose neatidarius? Turime puikiąją Anykščių L. ir S.Didžiulių viešąją biblioteką, prie kurios filialai tiesiog lipte limpa, taigi, išlaikyti ir tokio tipo objektą nebus per sunku…
Labai liūdna, tačiau religiniam turizmui Anykščiuose gali rastis ir rimtų trukdžių. Be abejo, tai liepos mėnesiais Dainuvos slėnyje rengiamas alternatyviosios muzikos festivalis „Devilstone“. Vien pats pavadinimas, sietinas su velniu, gali atbaidyti ne vieną piligrimą, sumaniusį atvykti į Anykščius ir čia palikti kur kas didesnius pinigus nei jaunimėlis, perkantis bulvių traškučius ir alų „Norfoje“. Kaip atsvarą festivaliui „Devilstone“ Anykščiuose pravartu būtų surengti kokį nors religinės tematikos reginį bažnyčios papėdėje, o profesionaliems grafičio entuziastams duoti užduotį - „buitinio“ pastato sieną padabinti šventųjų atvaizdais...
Religinio turizmo idėja Anykščiams labai tinka: ji padės išjudinti ir vietos ekonomiką. Atsiradus rimtam investuotojui, miesto pašonėje galėtų būti pastatytas žvakių fabrikas, kuriame darbo atsirastų ne vienam šimtui anykštėnų.
Anykščių rajonas garsėja savo nuostabiomis bažnyčiomis, koplytėlėmis, tad religinio turizmo entuziastai, pasklidę ir po rajono miestelius bei kaimus, įneštų gyvybės, vilties, šviesos ir tikėjimo, kurio taip reikia visiems, koronaviruso pandemijos išvargintiems.
Be to, Anykščių rajone labai gerai „traukia” „Marijos radiją”!

 

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • Tikrai

  Nuoroda

  Kieti tik prieš katalikus ir bažnučias ,o pabandyk kritikuot mečetes,musulmonus ir gejus pyderastus ir transvestitus ! Per silpnos kinkos ?

  Prieš 4 dienas
 • lygis .....

  Nuoroda

  Piligrimams "svarbiausia": " „abrozdėliai“, rožančiai ir, be abejo, kermošiniai saldainiai'.

  Prieš 5 dienas
 • lygis

  Nuoroda

  Kažin kaip jausis piligrimai perskaitę tokius pamąstymus?

  Prieš 5 dienas
 • Fui!

  Nuoroda

  Senai tokį pseudoreliginių paistalų rinkinį beskaičiau. Vežkite Robertą pas egzorcistą ! Ir kuo greičiau - tuo geriau. :)

  Prieš 5 dienas
 • Ups

  atsakymas į: Fui! Nuoroda

  Gal jus esate Anyksciuose veikiancios sektantu baznycios sekejas?!

  Prieš 5 dienas
 • Dalė

  Nuoroda

  Robertai, gėda skaityti. Dabar tikėjimo pašiepimas matyt tampa madingu. Bet tuo pačiu šaipotės iš žmonių, kurie tikrai tiki Dievą. Pabandykit pasišaipyti iš gėjų ar kitų pakraipų žmonių. Drąsos netrėsit. O iš tikinčiųjų nebaisu. Ką tos močiutės pasakys.

  Prieš 5 dienas
 • Velnias

  atsakymas į: Dalė Nuoroda

  Nesijaudinkite festivalis Velnio akmuo niekur nedings

  Prieš 5 dienas