Kokio dydžio mėnesinė alga patenkintų Jūsų poreikius?

Dienos anekdotas

Kalbasi du draugai:
– Pagaliau aš pasiekiau finansinį stabilumą.
– Ir kuo gi jis pasireiškia?
– Pinigų nebuvo, nėra ir atrodo nebus.

Komentaras

vidmantas:„cia su tais ugnies kurenimais vidury miesto gali blogai baigtis , as is ramybes maciau ir norejau gaisrynikam skambinr tai gerai kad zmona supratinga ir pastarus su kaimyne mane sudurnino ,suprato kad degina baidykle."

Skaityti komentarus (1)
Tarybinė propaganda darbą prilygindavo žygdarbiui.

Sovietų Sąjungoje buvo didžiuojamasi, kad nedarbas siekė nulį procentų. Kitaip sakant, visi dirbo.Ir ne tik dirbdavo, bet dar ir visur trūkdavo darbininkų. Todėl tuos laikus dalis žmonių atsimena su nostalgija. Tačiau paradoksalu, kad būtent visuotinis darbas nemažai prisidėjo prie Sovietų Sąjungos griūties. Iš pirmo žvilgsnio Sovietų Sąjunga atrodė graži sistema, teikusi daug privilegijų paprastiems darbuotojams. Būdavo pabrėžiama, jog Sovietų Sąjunga buvo ne kapitalistinė, o visi kiti - kapitalistai. Tačiau Sovietų Sąjunga išties buvo kapitalistinė, tik tai - valstybinis kapitalizmas. Kapitalas nebuvo prieinamas paprastam proletariato atstovui.

 Valstybė kišosi į visas gyvenimo sritis

Visose visuomenėse yra dalis žmonių, kurie netinkami darbui. Tokį  žmogų galima motyvuoti darbui, tačiau visi nedirbs vienodai gerai. Iš kitos pusės nebuvo individualumo, buvo kolektyvizmas, o ekonominiai modeliai buvo planuojami biurokratų kabinetuose. Buvo nusprendžiama, kiek ir ko reikės pagaminti, kiek reikės darbuotojų, specialistų. Valstybė kišosi į visas gyvenimo sritis.

Paprastam žmogui maloniau matyti, kad ir jis, ir jo visi kaimynai yra neturtingi, paprasti. Jam patinka žinoti, kad eina į gamyklą dirbti valstybei, o ne konkrečiam žmogui. Tai tarsi natūralus džiaugsmas dėl to, kad visiems po lygiai “nesiseka”. Tarsi nebelieka dėl ko ir pavydėti, nes visi yra vienodi. Visi vienodai gyvena bendrabučiuose, eina į tą pačią gamyklą dirbti ir gauna panašų atlyginimą, o vakare geria degtinę. Tokia buvo dirbtinai suklijuota vienybė, paremta bendru skurdu.

Viską, ką uždirbdavo darbininkas fabrike, valstybė iš jo nusavindavo. Pagal komunistų ideologiją, kapitalistai nusavindavo darbuotojų sukurtą rezultatą, atlygindami jiems netinkamai už darbą. Tuo tarpu Sovietų Sąjungoje turėjo būti kitaip, tačiau paprastas darbuotojas gaudavo tą patį atlyginimą, už kurį galėjo pirkti produktus, kurių beveik nebuvo.

Socializme žmogus prarasdavo prasmę dirbti daugiau, nes gaudavo vis tiek panašiai. Kaip visi. Nebuvo individualaus skatinimo. Vagystės iš įmonių, kolūkių tapo norma. Plito alkoholizmas. Alkoholikai nemokšiškai dirbdavo, todėl darbo našumas krito. Sovietų Sąjungoje biurokratams buvo nusispjauti, kiek pirks produkto, jie suplanuodavo, kad pirks tiek, kiek suplanavo, todėl parduotuvėse pastoviai stigdavo prekių.

(Tarybinių Anykščių darbo vaizdai - iš grupės "Anykščių kraštas senose fotografijose")

Daugelį darbų turėjo dirbti kariuomenė

Jonas ŠIMĖNAS, nepriklausomybės akto signataras:

- Ši sistema buvo pasmerkta dėl visiško darbo neefektyvumo. Būdavo tik atskiri sąžiningi žmonės, kurie dirbdavo negailėdami jėgų. Vienu metu Sovietų Sąjungoje atėjo laikas, kai daugelį darbų turėjo dirbti kariuomenė. Kareiviai padėdavo sudoroti derlių, statydavo įvairius objektus. Buvau Rusijoje Pskovo srityje tuo metu, tai ten jau ir karves melždavo kareiviai, nes vietiniai vyrai nuolat būdavo girti visi 100 procentų, o moterys nesugebėdavo vienos ir su darbais, ir su girtais vyrais tvarkytis. Sunku atsakyti į klausimą, kas pirmas – višta ar kiaušinis -  o šiuo atveju sunku pasakyti irgi, ar darbo efektyvumą lėmė gyvenimo būdas, ar gyvenimo būdas lėmė tokį darbo efektyvumą.

Sovietų Sąjungoje svarbiausia dalis buvo karinis-pramoninis kompleksas, o visa kita nebuvo labai svarbu. Tai buvo šalies pasididžiavimas. Buvau Sibire, su grupe kopėm į kalnus, papuolė blogas oras, tai mes ir rusų grupė susiradom tokią apleistą trobelę. Ateinam, o rusai net ugnies nesugeba užsikurti, aiškina, kad malkos šlapios, nedega. Užkūrėm, arbatos išsivirėm, košės, po to nėra ką veikt, imam, kaip visada daro žygeiviai, dainuot. Mes dainuojam lietuvių liaudies dainas, o į mus rusų grupė žiūri ir tyli, paprašėm, kad ir jie padainuotų, sako: „Mes liaudies dainų nemokam“, bet jų vadas staiga klausia: „Jūs ką, nežinot šitos „Rvutsia snariady, treščiat pulemioty“ (Sprogsta sviediniai, trata kulkosvaidžiai- red past.)? Matot, kaip viskas buvo  - net liaudies dainos Rusijoj tapo karinės.

Lietuvoje taip pat, ypač žemės ūkyje, jau nebebuvo kam dirbt, nes žmonės išsilakstė iš kolchozų, todėl dažnai atvykdavo dirbti kareiviai, studentus rudenį veždavo nuimti derliaus. O vėliau pradėjo vežti į kolūkius žmones iš Armėnijos, Azerbaidžano, Ukrainos dirbti žemės ūkyje.  Manau, nėra net ko ir kalbėt apie darbo efektyvumą tarybiniais laikais.

Galiu pasakyti ir porą konkrečių dalykų. Teko dirbti prie naftos gręžinių. Tada gręžinį su tarybine technika ir tarybine brigada gręždavom 3-4 mėnesius, kol pasiekdavom 2 kilometrų gylį. Dabar toks pats gręžinys su amerikoniška technika atliekamas per savaitę...

Taip pat teko apie 10 metų tyrinėti Baltijos dugną. Praėjo 4 metai, kol tyrimams gavome reikalingą techniką. Pinigų davė, o laivo nėra. Teko išmaišyti visą Sovietų Sąjungą.

Be to, ir pati sistema neskatino žmogaus dirbti, juk ar dirbsi, ar ne, vis tiek gausi panašų atlyginimą. Ir  posakiai apie darbą tokie atsirado „Kareivis miega, o tarnyba eina. Buvo svarbu ne dirbti, o kaip nors pratempti laiką. Tuo laiku turbūt vieninteliai kauniečiai Lietuvoje išsaugojo verslumą. Ko tik nedarydavo – mezgė, pirko, parduodavo, audines augindavo, veždavo į Rusiją.    

 

Sistema neskatino dirbti    

Vygantas ŠLIŽYS, verslininkas:

Sistema ragino ateiti į darbą. Užsidirbti kažko negalėjai, nes būdavo nustatyti atlyginimai, todėl žmonės ieškodavo, kur užsidirbti papildomai,  dažnai vogdavo. Vogdavo iš valstybės, kolūkio – kaip ir iš nieko. Pamenu, eidavom papildomai padirbėt – vištų gaudyt, tai po tokio gaudymo kiekvienas gaudytojas mažiausiai po dvi vištas namo nešdavosi.

Mačiau kolūkio ir melioratorių realybę. Ar gerdavo? Kolūkyje alkoholį vartodavo visą laiką. Nesakyčiau, kad tai lemdavo blogesnį darbą, kitas atvirkščiai – girtas geriau dirbdavo (juokiasi,- aut past.), nes negirtas dirbti nebemokėdavo.  Melioracijoj griebdavo griežčiau – svarstydavo, bardavo, bet vis tiek girtaujančių buvo.

Planinė ekonomika buvo ne tam, kad kažką pagamintų, svarbiau buvo įvykdyt tai, ką numato, sakykim, suplanuoja kolūkyje „įsisavint“ žemes, kuriose niekas neauga. Svarbu tapdavo ne tai, ką užauginsi, bet kad „įsisavinsi“.  Darbo efektyvumo net nėra ko ir lyginti. Daug dalykų buvo tiesiog iššvaistomi. Sakykim, pats mačiau, kaip tiesiog į griovį buvo pilamas gazolis. Esmė ta, kad jeigu per metus nesunaudoji tam tikro kiekio, tai įmonė kitais metais negaudavo tokio pat kiekio? Ką daryti? Ogi tiesiog išpilti, nes gazolis tuo metu kainavo kaip vanduo.

Žinoma, dabar kitos technologijos, bet ir tada užsienyje žmonės kitaip dirbo, nes dirbdavo arba savininkui arba sau. O kas sau blogai dirba? Užsienyje buvo visiškai kitas žmonių mentalitetas.

Linas BITVINSKAS
linas.b@anyksta.lt

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • Tonya

  Nuoroda

  Consider: an incredible number of Catholic https://www.oncueinterface.co.za/members/nikushi77/ faithful all over the world are genuinely, deeply concerned how the pope (the pope!) could possibly have knowingly rehabilitated and brought into his inner circle a male he knew being guilty of sexually abusing teenage boys less than half his age and the way did the pope respond?

  Prieš metus
 • Mark

  Nuoroda

  https://forums.createspace.com/en/community/people/martad12xd The laser used inside of the treatment generally targets the melanin found in the skin, which is accountable for the color of the hair and skin. It is seen that when more melanin is evident in the skin, the laser works more beneficial. However, less melanin the actual planet skin is evenly sufficient on the grounds that laser will target just hair and the as well as skin. It is considered that individuals with dark, thick hair and light skin are fantastic candidates for your laser medicine. This method is generally not effective on together with red, blonde or grey hair.

  Prieš metus
 • Claudia

  Nuoroda

  Młody jęczmień. Opinie po stracie czasu http://forum.taern.pl/viewtopic.php?f=70&t=53102&p=422188

  Prieš metus
 • Patrick

  Nuoroda

  Moje odczucia o Calominal - opinie i wnioski po terapii http://odchudzaj-zdrowo.pl

  Prieš metus
 • Logan

  Nuoroda

  https://homebasedchef.com/profile/urtalnua20/ The key ingredient of teeth whitening gels and creams is hydrogen peroxide. It works as an oxidizer and cleans up, and rejuvenates the enamel covering our teeth. This is exactly what makes them whiter and brighter than before. Require more white teeth, think about tips and popular methods that you can try. However, before trying any teeth cleaning treatment yourself, consult your dentist about it and get his good advice. Hell be able to guide you as which treatment veggies go for.

  Prieš metus
 • Susan

  Nuoroda

  http://www.forum-golf4her.com/forums/users/kkontenva84/ The procedure is not for people. Different people with different kinds of skin and different hair colors and textures will get different results. All hair removal is Not the same. During treatment, the laser must be custom set to your skin type and/or hair color for the ideal possible conclusions. Laser hair removal works best on fair skin and coarse dark hair since laser can more find and target based upon the contrast of your hair color on the skin color. Laser does operate as well on blond hairs, red hair, and grey hair.

  Prieš metus
 • Valentas

  Nuoroda

  uztat dabar kiekvienas bomzas turi savo konteineri

  Prieš 4 metų
 • jau

  Nuoroda

  ko,ko bet chemijos tai tikrai siais laikais daug daugiau ir baisiau zmogu veikiancios o kad duona ar kas ten zalia buvo tai ir gerai juk sveikiau o ar pati pasiruosti maista negalejai butu be tarakonu oir ziurkes tai dabar didesnes

  Prieš 4 metų
 • X - man

  Nuoroda

  Tarybų sąjunga buvo išskirtinė imperija iš visų kada nors egzistavusių. Ypač gamtos išteklių atžvilgiu. Pasaulio ekonomikos istorijoje paprastai didžiosios Metropolijos savo energetinių resursų bazes įkurdavo savo kolonijose. Tuo tarpu TSRS metropolija pati tapo energetinių resursų baze savo "kolonijoms" Rytų Europoje. Būtent minėto regiono socialistinės šalys, išskiriant Rumuniją, kuri dalinai naudojo savo naftos telkinius, buvo visiškai priklausomos ir nebūtų galėjusios savarankiškai egzistuoti, jei ne energetiniai resursai kuriuos gaudavo Iš Tarybų sąjungos. Vien šešiasdešimtaisiais metais, TSRS "broliškoms" socialistinėms Rytų Europos šalims pusvelčiui tiekė dvigubai didesni kiekį naftos, nei pardavė už laisvai konvertuojamą valiutą. Tačiau už laisvai konvertuojamą valiutą pirko grūdus užsienyje, po nenusisekusios ir vos badą šalyje nesukėlusios "chručiovinės" kukurūzų politikos. Pirmą kartą šalies istorijoje po bolševikų revoliucijos, TSRS neturėdama kitos išeities buvo priversta pirkti grūdus užsienyje. Vien šešiasdešimt trečiaisiais Tarybų sąjunga Jungtinėse Amerikos valstijose, bei Kanadoje užpirko daugiau nei tris milijonus tonų grūdų. Gavosi perteklius, o dėl pašarų stygiaus kapeikas kainavusia duona žmonės maitino gyvulius. Vėliau užpirkimai tik didės. Septynesdešimtaisiais, o ypač jų antroje pusėje radikaliai pasikeis tarybinės ir pasaulinės ekonomikos santykiai. Tarybų sąjungos ekonomika tapo vis labiau integruota į pasaulines rinkas, vis labiau nuo jų priklausoma. Smarkiai išaugusios naftos kainos, jos eksportas į Vakarus, bei už ją gautos pajamos leido didinti importą. Importuojamų mėsos kiekis išaugo aštuonis kartus, grūdų - dešimt kartų, nuo ko priklausė ir šalies aprūpinimas maisto produktais. Tuo pačiu metu metu pasaulinėje naftos pramonėje po truputį ima keistis situacija, vis daugiau investuojama į naftos gavybą, bei naujų jos telkinių paiešką, ko pasekoje minėtos žaliavos kaina krinta, sumažėja jos vartojimas. O tai jau stiprus smūgis Tarybų sąjungai, tai nekas kita kaip vadinamoji "naftos adata", viena pagrindinių priežasčių dėl ko vėliau ji ir subyrės, taip ir nepastačiusi komunizmo. Šalis subyrėjo kaip kortų namelis, paskui save palikdama ekonominį krachą, nuvertėjusius indėlius, milžinišką bedarbystę.

  Prieš 4 metų
 • rinkimai

  Nuoroda

  artėja ir politiniai lavonai keliasi.

  Prieš 4 metų
Įkelti daugiau