Kurį tekstą pirmiausiai perskaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Parduotuvėje:
– Kokia čia dešra „Paršelio džiaugsmas“?
– Labai gera kalakutienos dešra! – atsako pardavėjas.
– Tai kodėl toks pavadinimas?
– Todėl, kad paršelis džiaugėsi, jog ne jį papjovė.

Komentaras

M.Fergizienė:„Covid 19 nepikta liga, tik labai gyventojai įbauginti. Serga tūkstančiai, o miršta mažai. Anykščiuose per 2020 m. mirė 543 asmenys, iš jų nuo Corona -19 tik 12, tai yra vienas per mėnesį. Palyginimui reikia pažymėti, kad per 2020 m gimė 123 būsimi rajono gyventojai."

Skaityti komentarus (8)
Auksinių rankų autoserviso savininką Audrių Šiukščių skriaudė ir valdžia, ir vagys.

Išskirtinai gražioje, kalvotoje vietovėje prie Rubikių ir Mušiejaus ežerų įsikūręs Skiemonių seniūnijos Mačionių kaimas, sovietmečiu tapęs centrine Marytės Melnikaitės kolūkio gyvenviete, nūnai tarsi atgimsta. Kaime nėra tuščių, apleistų sodybų, o geras asfaltuotas kelias iki Utenos ar Anykščių gyventojams suteikia galimybę darbą susirasti miestuose. Kaime išskirtinai daug ypač gražiai sutvarkytų sodybų.
Šiais metais šeimininkai atsirado ir buvusiems apleistiems pirties ir vaikų darželio pastatams. Iš kolūkmečiu sukurtos infrastruktūros iki šiol išliko biblioteka, prieš septynetą metų, panaudojus Europos Sąjungos paramos lėšas, rekonstruoti kultūros namai ir netoli jų įrengtas sporto aikštynas.

Kaimo suklestėjimas susijęs
su Donatu Krikštaponiu

Nors apie 1923 – iuosius kaime būta beveik trijų dešimčių sodybų su 144 gyventojų, 1978 – aisiais vadovauti ekonomiškai silpnam M. Melnikaitės kolūkiui atvykęs tuomet jaunas ir energingas vyras Donatas Krikštaponis prisimena radęs kaime vos keletą trobų ir apleistas kolūkio dirbtuvėles. „Sujungus ekonomiškai silpnus P. Cvirkos ir M. Melnikaitės kolūkius, centras bazavosi Gečionyse, ten buvo dirbtuvės, fermos, dar nesugriuvęs dvaras, besivystanti gyvenvietė, o kultūros namai - Trumbatiškyje, kuriame dabar gal vos kelios šeimos begyvena, - prisiminė D. Krikštaponis, beje, pats šiame kaime pasistatęs namus, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę prie ežero įkūręs kaimo turizmo sodybą „Ajerynė. – Nesuklydau kolūkio centrą įkurdindamas Mačionyse, kurdamas šio kaimo infrastruktūrą. Veikė felčerinis punktas, atvažiuodavo net stomatologai, vaikų darželį lankė kelios dešimtys vaikų, buvo parduotuvė, pastatėme kultūros namus, pirtį. 1987 metais buvo asfaltuotos kaimo gatvelės. Kaime kūrėsi ne tik kolūkiečiai, parduodamas sodybas kaip mat nupirkdavo menininkai iš Vilniaus, padėję organizuoti garsiuosius Rubikių ežero festivalius“.
D. Krikštaponis prisipažįsta, kad jam buvę skaudu matyti, kaip perniek eina kaimo žmonių sukurtas turtas, o kiekvieno naujus šeimininkus suradusio ir nūdienos poreikiams pritaikyto pastato perspektyva jam teikė džiaugsmo. Ilgai apleistas buvo buvusių dirbtuvių angaras, o dabar jame įsikūrė sėkmingai rąstinius ir skydinius namus gaminanti įmonė. Mačionys nuo seno garsėja ir išskirtiniu, kokybišką lengvųjų automobilių ratų suvedimą darančiu servisu“.

Skriaudė valdžia ir vagys

Laukdamas, kol jo automobiliui bus padarytas ratų suvedimas, vairuotojas sakė „feisbuke“ pastebėjęs, kad per dieną bent kelis kartus Mačionys ieškomi dėl ratų suvedimo. Tuo tarpu Audrius Šiukščius trumpam paliko automobilį ant keltuvo ir sutiko mintimis pasidalinti apie rajone garsėjantį savo verslą.
Gimęs kaimyniniame Buivydų kaime, vyras Mačionyse apsigyveno 1967 – aisiais. Tarybinė armija, darbas kolūkyje, profesiniai mokslai ir darbas tuomečiame Pašilių autoservise davė gyvenimiškos patirties, tad 1993- aisiais Mačionyse įkūrė savo įmonę. „Per 25 metus buvo visko, skriaudė ir vagys, ir valdžia, - sakė per ketvirtį amžiaus niekada darbo nestigęs ir visame rajone žinomas automobilių meistras A. Šiukščius. – Dėl valdžios nepamatuotai kraunamų didelių mokesčių yra tekę įmonę stabdyti. Pas mane dirbo 7 darbininkai, tačiau privalėjau juos atleisti ir visi jie tapo darbo biržos klientais, 10 metų, kad išsilaikyčiau, dirbau vienas“.
A. Šiukčius brangina gimtinę ir iš jos niekur bėgti nežada. Žmona dirba Burbiškio savarankiško gyvenimo namuose, dukra - Anykščiuose. O va sūnus sparnus nuleido Anglijoje ir prieš metus kitus dar kalbėjęs apie grįžimą į Lietuvą, dabar apie tai nešneka.

„Mariako“ sodybą pavertė
stebinančia aplinkinius

Nors Mačionių kaimas, galima sakyti, ant ežero kranto, D. Krikštaponis paminėjo dar vieną kaimo išskirtinumą – jame kaip reta daug dirbtinių tvenkinių. Prie vieno iš jų ir patraukėme nuo jo sodybos prasidedančia gatvele. Tai, ką pamačiau, pranoko visus lūkesčius. Didelis neįtikėtinai švaraus vandens telkinys su natūraliom rožinių lelijų salelėmis, didelė, ypač kruopščiai tvarkoma pieva, trobesiai kitapus tvenkinio, kurių vienas su Lietuvos, Latvijos ir Estijos vėliavų spalvomis išpieštais inkilais. Ir gausybė laukinių vandens paukščių.
Mus pastebėjusi prie tvoros atėjo ir sodybos šeimininkė Virginija Butvėtienė. Paklausta, kas padeda prižiūrėti tokią itin kruopščiai, skoningai įrengtą teritoriją, moteris tik nusišypsojo ir prasitarė, kad tai jos 12 metų, kai gyvena Mačionyse, triūsas. „Atvykau čia iš Žemaitijos, o sodybą surado sūnus“, - lakoniškai paaiškino ir į smulkmenas nesileido. Paaiškėjo, kad sodyba prieš tai priklausė Stasiui Petroniui, kurį kaime daugelis vadino „Mariaku“, nes buvęs jūreivis. Atvažiavusi į Mačionis V. Butvėtienė per šabakštynus net nepamačiusi, kur yra ūkinis pastatas, kurio vietoje dabar puikuojasi išraiškingas vasarnamis.
Visgi tik maždaug pusė tvenkinio buvo idealiai sutvarkyta, kita šliejosi prie krūmokšniuose paskendusio buvusios pirties pastato ir jau pradėto tvarkyti buvusio vaikų darželio. D. Krikštaponis džiaugėsi, kad pagaliau šie pastatai, kurių viename lyg tai kuriasi menininkų šeima, irgi taps Mačionių gyvenvietės puošmena.

Jonas JUNEVIČIUS

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • Nate

  Nuoroda

  https://press24.in/profile/visenle43/#axzz5TRclN3zS varicose veins are big and blue. They can sometimes poke out of the skin and peruse like worms running the particular skin. Running of vein condition additionally caused by prolonged standing but likewise come through the pregnancy or even sports injury. These veins can hurt for someone and can be removed by surgery or perhaps a laser treatment solution.

  Prieš 2 metų
 • serviso darbuotojas

  Nuoroda

  aš žinau, naujasis rajono meras bus Dalis ! Desiu visas pastangas kad mano sapnas taptu relybe !

  Prieš 2 metų
 • Broderick

  Nuoroda
  Prieš 2 metų
 • Kristin

  Nuoroda
  Prieš 2 metų
 • Franklin

  Nuoroda

  http://gimnaziya-torez.ru/author/tsudzuke/ Thus to conclude varicose veins are an usual problem across the world and also are neglected as complications take years to give. Most people wait for this stage will cause starts of becoming distressing. How come? Make life comfortable for yourself by buying it treated early when the outcome of surgery are better and you might be permanently solved. People are concerned about repeat. How can a vein off from the body by stripping recur? It might occur at another site, which anyway would have occurred will dsicover.

  Prieš 2 metų
 • Karen

  Nuoroda

  http://www.motocykle125.pl/czlonkowie/martensy/profile/ Most people look forward to summer time. It means longer days, warm sunshine, fair weather, vacations and swimsuit season. Many of us may dread the idea of squeezing into a small joint of spandex and parading around pals at barbeques and beach celebrations. Do not fear, even the slimmest and fittest individuals friends follow steps to get ready for this season.

  Prieš 2 metų
 • gerai, kad parašė

  Nuoroda

  kur sėmėsi patirties.Ten mano naujas padangas taip nubalansavo,kad suėdė greitai,teko pačiam prie garažo,viską metus,sėdėti prie rankinio balansyro.Pašilių servisas buvo prasčiausias.

  Prieš 2 metų
 • Darius

  Nuoroda

  Geriausei daro suvedima ratų o jei nepatinka varykt prie Bikūnų iš servisas ten padaris idelei

  Prieš 2 metų
 • Micius

  Nuoroda

  Pamiršau apie servisą parašyt. Varydavau savo laužą ten remontuoti. Iš pradžių viskas atrodė neblogai, bet vėliau, kai pamačiau kaip ir kas, tai buvau persiutęs ! Keitė priekinius salemblokus. Matyt neatsisukė, tai iškalė kėbule skyles, matyt autogenu pakaitino, atsuko. Tai gal sakau reikėjo bent užvirint ? Po kelių metų, variau TA, ir tos vietos išpuvo, nepraėjau aišku. Teko virint. Tada kitas remontas. Supuvo galinių stabdžių kaladėlių laikymo skardos. Užsakiau naujas originalias. Pakeitė. Po metų gal nusiimu diskus, nes rankinis amžinai nestabdo, ir ką matau. Naujos skardos perpjautos, kad nereikėtų iš guolio išpresuoti, ir uždėtos, kempo po šašą privirinta. Purvo pilna, naujos detalės surūdijusios. Trečią kartą pats mačiau, ten jaunuolis tuo metu keitė vairo tokią štangą. Plaktuku per sriegį pokšt pokšt, išėmė, o kaip atgal ? Ogi paprastai, šmirgeliuku pasmailino, galingu pniaumatiniu suktuvu tarrr, užsisuko, sriegin nesriegin, px... Ir tai juk vairo mechanizmas... Dar kai variau man rodos tom skardom keisti, tai bagažinėje buvo tepalas ir filtrai, tai nei prašiau nei ką, sako pakeitėm tepalus tau :) Gal ir pakeitė, bet karterio kamščio sriegį prasuko... Aišku nebekoks jau buvo, bet su protu veržiant dar gal būtų atlaikęs... Dar sekantis kartas, prieš TA, sakau pagal mane kliba šarnyras, nestabdo rankinis, šviesas reikia sureguliuot. Viską padarėm šarnyras nekleba. Nu nu galvoju, garsas puikiai girdėtas. Beje kai pasistatė naują keltuvą, tai panaikino tokią atramą, su kuria nukraudavo priekinius ratus, manau geriau galėdavo patikrinti. Varau TA, šarnyras kleba, rankinis nelaiko, šviesos nesureguliuotos.... Paskambinau tam "meistrui" truputį apibuzojau, ir nuo to laiko daugiau ten nesilankiau... Tiesa, dar keitė kažkada smagračio ir sankabos komplektą. Nupirkau naują riebokšlį, tarpinę, mat leido tepalą nuo alkūninio. Pakeitė viską. Išvažiuoju, nauja sankaba iš karto nepatiko... Po pusės metų ėmė buksuoti... Meistro nekaltinu, gal detalės blogos, bet alyva ir toliau laša iš tos pačios vietos... Taip ir nesupratau, ar pakeitė ką nors ar ne.... Tai va, puikus servisas. Pradžiai kai varydavau, tai net ant sėdynės pasiklodavo, kad neištept, paskui jau nieko nebedėdavo, ir vairas jau nučiupinėtas būdavo... O apie suvedimą, tai puikiai suprantu, kad laužui po ne vienos avarijos turbūt gal ir nelabai įmanoma jį gerai padaryt, bet padarydavo neblogai, bet vėliau vis blogesnis būdavo... Atvažiuoji pasiimt, suvedimas padarytas, variklis šiltas keli kilometrai pravažiuoti, atsisėdi, išvažiuoji, ir traukia šonan iš kart... Tai ką nemato ? Tai ir pasakyk, kad neišeina laužui padaryt, ne, sako kad viskas gerai... Ai... Būčiau zoninis, senai būčiau dantis jam išpylęs, bet dabar. Aišku, visas kiaulystes tik po kelių metų pamačiau.

  Prieš 2 metų
 • Micius

  Nuoroda

  Reikėjo Donatą į Vikonis persiviliot, kol valdžioj buvo, o tai Baura visiškai nieko negali padaryt...

  Prieš 2 metų
Įkelti daugiau